Počet záznamov: 1  

Heslo : perské umění

  1. Hesloperské umění
    PopisUmění jádra rozsáhlé perské říše ležícího na území Íránu od pol. 6. st. př. n. l. do doby kolem r. 641. Vzhledem k územnímu rozsahu za největšího rozkvětu a expanze říše perské umění prostředkovalo široké kulturní styky mezi kontinenty (od Středomoří po řeku Indus).
    Stavitelství používalo tesaný kámen, cihly, glazované keramické obklady, dřevo. Znalo oblouk a architektonickou architrávovou soustavu s charakteristickými sloupy (s figurální hlavicí z těl dvou býků). Velká péče byla věnována architektuře palácové a chrámové a náhrobní, tesané rovněž do rostlé skály. Nejvíce dokladů se dochovalo v okolí rezidenčního palácového města Perselopis v jihozápadním Íránu, založeného na umělé terase.
    Figurální a ornamentální architektonická skulptura se uplatnila při výzdobě bran, sloupů, schodišť i hrobek z několika period (významné památky v Nakš-i Rustam). Reliéfy znázorňují kultovní a dvorské ceremonie, válečné i lovecké výjevy.
    V monumentální malbě se vedle toho rozvíjela specifická kultovní ikonografie. S rozvojem kaligrafie v období islámského umění se rozvinula proslulá knižní výzdoba (perské a íránské miniatury).
    Bohatství a styky perské říše se výrazně projevily v užitém umění, zvl. v práci s kovy a v textilní výrobě. Charakteristické jsou rhytony, stříbrné nádoby v podobě ozdobných rohů.

    Zdroj citácie

    • Blažíček Oldřich J.; Slovník pojmů z dějin umění; Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění; 1991; s. 158, 89, 186

    Poznámka

    • Historicky se dělí na období staroperské (achaimenovské, 559-331 př. n. l.), helénistické (seleukovské a parthské, 331-226 př. n. l.), sasánovské (226 př. n. l - 641 n. l.), po němž nastalo období islámského umění.
Počet záznamov: 1  
Záznam „Heslo : perské umění“ aktualizovaný:

  Tieto stránky využívajú súbory cookies, ktoré uľahčujú ich prezeranie. Ďalšie informácie o tom ako používame cookies.