Počet záznamů: 1  

Heslo : černě

  1. Hesločerně
    Jinakčerná barviva
    čerň
    PopisPigmenty různého, ale většinou organického původu, pro malíře i grafika nezbytné. Černou bylo možné získat smícháním základních barev: žluté, červené a modré, ale používá se černí připravených jinými postupy, především zuhelněním uhlíkatých látek.
    Už v pravěku (v jeskynních malbách) a znovu ve 20. st. byla užívána čerň manganová, přírodní minerál burel, slonová čerň byla kdysi připravovaná z odřezků slonové kosti, nahnědlá ale vydatně krycí kostní čerň se vyrábí z odtučněných kostí, révová nebo frankfurtská čerň, rovněž nahnědlá, z odpadu po vinobraní, korková (jádrová) čerň z jader a odpadu korku, velmi jemná lampová čerň z plynových olejových sazí. Kobaltová čerň se užívá ve freskové malbě a keramice. Tisková čerň se dělá ze sazí, čerň měditisková je zpravidla révová nebo kostní čerň s mastnými příměsemi (fermeží). Zcela bez uhlíku je Marsova čerň, rychle schnoucí kysličník železa, vhodná v olejomalbě, ve fresce i k barvení omítky při sgrafitu.

    Zdroj citace

    • Blažíček Oldřich J.; Slovník pojmů z dějin umění; Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění; 1991; s. 43, 67, 104, 108, 109, 117, 124, 126, 178, 193, 204
    • Blažíček Oldřich J.; Slovník památkové péče; Terminologie, morfologie, organizace; 1962; s. 41
    • Vitruvius; Deset knih o architektuře; 1979; s. 255-256
Počet záznamů: 1  
Záznam „Heslo : černě“ aktualizován:

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.