V noci z úterý na středu obsadila vojska 5 států Varšavské smlouvy násilně naší republiku.
Viz též
21. srpna 1968
- Vydáno prohlášení přípravného výboru Díla koncilové obnovy: Drazí bratří a sestry! V těchto vážných hodinách pro národy našeho státu odevzdáváme plni víry a naděje své osudy do rukou Boží prozřetelnosti. Žádáme Vás, abyste zachovali klid, rozvahu a občanskou statečnost.
Viz též
21. srpna 1968
- Vydavatelský podnik ROH Práce v Praze byl bez vědomí Ústřední rady odborů násilně obsazen.
Viz též
21. srpna 1968
- Karel Hoffman, ředitel Ústřední správy spojů, bývalý ředitel rozhlasu a mimo jiné i exministr kultury, nechal protizákonně vypnout rozhlasové vysílání.
Viz též
srpen 1968
- Obsazení Prahy cizími vojsky si vyžádalo 25 obětí na životech a 431 občanů bylo zraněno. V centru města bylo poškozeno mnoho budov ostřelováním. Největší škody vznikly na Vinohradské třídě v okolí Čs. rozhlasu, kde čtyři domy zcela vyhořely.
Viz též
26. srpna 1968
- Skupina československých politiků byla odvlečena do Moskvy, kde byli donuceni podepsat tzv. Moskevské protokoly, v nichž se čs. strana zavázala k znovuzavedení cenzury, zrušení nesocialistických organizací, posílení moci Bezpečnosti a k dalším ústupkům.
Viz též
27. srpna 1968
- Agentura TASS oznámila, že se v Moskvě konala konference představitelů těch komunistických stran a vlád, které se účastnily obsazení Československa.
Viz též
28. srpna 1968
- Čs. delegace v OSN oznámila, že se již nezúčastní jednání Rady bezpečnosti o situaci v ČSSR, a požádala oficiálně Radu zastavit jednání o vstupu vojsk Varšavského paktu na československé území.
Viz též
29. srpna 1968
- Deník Rudé právo - legální vydání přineslo projevy prezidenta ČSSR Ludvíka Svobody, J. Smrkovského za Národní shromáždění, ing. O. Černíka za vládu a A. Dubčeka za ÚV KSČ určené "Všemu Československému lidu" k udržení klidu.
Viz též
28. března 1990
- Federální shromáždění ČSSR zneplatnilo dvaadvacet let staré parlamentní usnesení legalizující "dočasný pobyt" sovětských vojsk na našem území.